The Glyn Learning Foundation

Staff

Lime Tree Primary School

Staff 2019-20

 * Indicates part time.

 

LEADERSHIP & MANAGEMENT TEAM (LMT)

Williamson, Mrs C (Claire)

Head Teacher

CW

Skelton, Mr M (Mike)

Assistant Head Teacher MS

Price, Mrs A (Alice)

Assistant Head Teacher/SENCo AP

 

TEACHING STAFF

Bailey, Miss N (Tash) Year 6 Teacher

NB

Bone, Miss M (Marianne)

Year R Teacher/EYFS Leader

MB

Burrows, Miss F (Francesca)

Year 6 Teacher

FB

Burse, Mrs L (Lesley) *Year 1 Teacher (Monday)

LBU

Chapman, Miss L (Lisa)

Year 4 Teacher LC

Collenbrander, Mrs A (Alex)

Year R Teacher ACO
Cope, Mr S (Steve) Year 6 Teacher/KS2 Leader

SC

Dunne, Mrs M (Melissa)

*Year 5 Teacher (Tuesday-Thursday) MD
Freestone, Mrs A (Abbie) *Year 5 Teacher (Monday, Thursday, Friday)

AD

Fulbrook, Miss K (Katie)

Teacher (Maternity Leave) KF

Hutchinson, Mrs E (Emma)

Year 2 Teacher/KS1 Leader

EH

Jones, Mrs A (Alex) *Year 3 Teacher (Monday, Tues, Thurs AM)

AJs

MacBrayne, Mrs S (Sabrina)

*Year 3 Teacher  (Wed, Thurs, Fri) (Maternity Leave)

SM

Naulls, Mrs L (Lucy)

Year 5 Teacher

LN

Nesbitt, Mrs R (Rebecca) Year 3 SCITT

RN

Peach, Miss J (Jennifer) Year 2 Teacher

JP

Ridge, Mrs C (Claire) Year 3 Teacher/KS2 Leader

CR

Rodell, Mrs A (Alley)

Year 5 Teacher

AR

Roper, Mrs E (Emma)

Year 4 Teacher

ER

Sharma, Mrs R (Rakhee) Cover

RSh

Speirs, Mr D (Dean) Year 1 Teacher

DS

Waldman, Miss L (Lucy) Year 5 SCITT

LW

Wheeler, Mrs S (Sophie)

*Year 1 Teacher (Tuesday-Friday) SW

 

 

 

 

LEARNING ASSISTANTS

Benham, Mrs S (Sophie) Year 1 SEN LA

SB

Buckley, Mrs  (Lorraine)                                            

HLTA

LB

Carroll, Mrs L (Lindsay) * LA (Wednesday)

LC

Cook, Mrs N (Natalie) * LA (Monday, Tuesday) (Maternity Leave)

NC

Cowlam, Mrs A (Angela)                                          

Specialist Dyslexia Practitioner/SALT Leader

AC

Lomas, Miss J (Jen)                                        

Year 6 LA JL
Feist, Mr R (Richard) Sports HLTA

RFe

Forward, Miss R (Rachel)

Home School Link Worker RF
Goater, Miss A (Amy) Year 1 SEN LA

AG

Gibbens, Mrs M (Melanie)

Specialist Learning Assistant-Pastoral (Thrive & ELSA)

MG

Holman, Mrs V (Vic) *Year 6 LA (Monday, Wednesday-Friday)

VH

Hoosain, Mrs G (Gemma) Year R LA

GH

Hubbard, Miss E (Emily) HLTA 

EHU

Jonsson, Mrs A (Alison)

Year 1 LA AJ
Kerr, Mrs S (Sabrina) Year 4 LA

SK

King, Miss E (Emily)                                                 

Year 4 LA (Tuesday & Wednesday)

EK

Lawrence, Miss C (Chloe) SEN 1:1 Year 5 & 6

CL

Lucas, Mrs H (Helen) Year 5 LA

HL

Massie, Miss A (Annette)                                           

*Nursery Nurse (Tuesday,Thursday, Friday)

AM

Norris, Mrs L (Lisa)

Nursery LA AN

Oliver, Miss L (Laura)

Year R LA LO
Panayi, Miss D (Danielle) *Nursery Nurse (Monday, Wednesday, Friday)

DP

Parmer, Mrs V (Valarie)                                            

*Year 4 LA (Thursday, Friday)

VP

Penny, Ms C (Clare) Year 6 LA

CP

Pitts, Mrs M (Maria)

Year 2 LA MP
Rampertab, Mrs S (Susan) Year 3 LA

SR

Scrase, Mrs R (Rachel)                                    

Year R LA

RS

Woodhams, Mrs J (Julia)                                    

Nursery Nurse

JW

Woosnam, Mrs S (Sophie) Year 1 LA

SWO

 

 

FINANCE, ADMIN & PREMISES TEAM

Bell, Mrs C (Caroline)

*Attendance & Admissions Administrator

CJB

Coleman, Ms S (Sarah)

Nursery and Finance Administrator

SC

Goddard, Mrs L (Lisa)

*Project Administrator (Tuesday, Thursday)

LG

Lambert, Ms G (Geraldine)

Receptionist GL

Oldroyd, Miss A (Alice)

Admin Assistant

LG

Saxton, Mr A (Tony)

Premises Manager

AS

Tidy, Mr C (Colin)

*Premises Assistant CTi

 

 

 KITCHEN STAFF (Chartwells)

Parmenter, Miss K (Kate)

Chef

KP

Brown, Miss C (Carly)

GA

CB

 

LUNCHTIME SUPERVISORS

Kawaguchi, Mrs A (Alessandra) Midday Supervisor (First Aider-Schools First Aid 2020)

AK

Carroll, Mrs L (Lindsay) Midday Supervisor

LCa

Dubison, Miss S (Symone) Midday Supervisor

SD